ASTROLOGICKÝ ROK 2009

Pri pátraní po hlavných astrologických trendoch nastupujúceho roka sa najprv pozrieme na aktuálne pozície najvzdialenejších planét. Ide o Neptún, Urán a nezabudnime ani na ex-planétu Pluto. Tie podľa astrológie určujú dlhodobé (niekoľkoročné) trendy, ktoré nás sprevádzajú našimi životmi. Pozrime sa aj na Saturn a Jupiter. Kombinovaný vplyv týchto planét má najväčší význam pri určovaní základných trendov nasledujúcich dvanástich mesiacov.

Pluto (planéta smrti a znovuzrodenia) nedávno prešlo zo znamenia Strelca do Kozorožca, kde zostane až do roku 2024. Je to dlhé obdobie, počas ktorého Pluto ovplyvní celú jednu generáciu. A čo je jeho aktuálne posolstvo? Prináša posun od ľahkovážnosti (Strelec) k väčšej zodpovednosti (Kozorožec). Vyzýva k pragmatizmu a k úcte voči zdrojom, ktoré naša Zem ponúka. Kozorožec je v astrológii spájaný aj s pojmami ako politická moc, autorita, vládnutie, vojenská disciplína. To sú oblasti, v ktorých bude Pluto uplatňovať svoje tendencie búrať a budovať nanovo, pričom k slovu sa dostanú najmä konzervatívne sily a princípy. Dúfajme, že nebudú násilne presadzované z pozície sily.

Urán je do roku 2010 v znamení Rýb. Počas uplynulých niekoľkých rokov svojím revolučným spôsobom upozorňoval na náboženské a všeobecne duchovné témy. Priniesol aj nové umelecké hnutia a celkovo sa snaží prebudiť naše emócie a podvedomie a hľadať nové formy tvorivého sebavyjadrenia.

Saturn prechádza od septembra 2007 až do októbra 2009 šiestym astrologickým znamením - znamením Panny. Saturn v astrológii nemá najlepšiu povesť - nič nám totiž nedopraje zadarmo. Skôr naopak - pripravuje životné lekcie, o ktoré sme nestáli a skúša našu odolnosť. Teraz sa to týka hlavne pracovných podmienok a tiež otázok zdravia a životného štýlu. Upozorňuje nás na  zdravotníctvo, nezamestnanosť, sociálne a environmetálne problémy. Nedostatok pohybu, nezdravá strava, vyčerpanosť sa podpisujú na zdraví mnohých z nás. Civilizačné choroby nás nútia častejšie navštevovať lekárov a rozmýšľať nad naliehavosťou zmien životného štýlu.

Sentimentálny Neptún je od roku 1998 až do roku 2011 vo Vodnárovi, aby sníval svoj sen o zjednotení ľudstva vo svete bez hraníc a bez konfliktov. Tento sen akoby dostával konkrétnejšie obrysy pri pohľade na Európu, ktorá práve v uvedených rokoch buduje svoju novú, mnohonárodnú identitu. Ale nie všetky vízie sa dajú do bodky naplniť a iracionálny Neptún je skôr majstrom v snívaní, než v následnej realizácii.

Podobné je to aj s veľkorysým Jupiterom, ktorý tento rok takisto prechádza znamením Vodnára. Tandem Neptúnu s Jupiterom bude spriadať smelé plány, prichádzať s vizionárskymi riešeniami, angažovať sa v humanitárnych aktivitách. Okrem toho sa pokročí v premene Zeme na globálne prepojenú informačnú dedinu a prídu aj nové vedecké objavy, ktoré by - vzhľadom na zameranie Neptúnu mohli súvisieť najmä s tekutinami, ropu, chémiou.

Na jeseň Saturn vstúpi do znamenia Váh - znamenia, súvisiaceho so vzťahmi. Saturn nás viac ako dva roky bude nabádať k tomu, aby sme si uvedomili nutnosť pracovať na svojich partnerských spojenectvách, ktoré sú vlastne základnou stavebnou zložkou spoločnosti. Ľudia si uvedomia, že je to oblasť, ktorá sa v dnešnej pretechnizovanej dobe dostáva do krízy a musí sa jej venovať väčšia pozornosť. Týka sa to pracovných, aj súkromných vzťahov jednotlivcov, ale takisto sa to týka aj schopnosti svetových zoskupení nachádzať spoločnú reč.


©  Ročné horoskopy pre jednotlivé znamenia - AstroTouch