[5]   NOSTRADAMUS. PREDPOVEDAL, ALEBO INŠPIROVAL?

Po teroristickom útoku na USA 11. septembra 2001 ostalo ľudstvo paralyzované obavami z 3. svetovej vojny.
Astrológovia celého sveta odvtedy preskúmali postavenie planét v daný deň, ako aj horoskop mesta New York, či horoskop teroristu Bina Ladina, aby aspoň ex post našli symboly strašných udalostí.

sep11chart Radix na obrázku vpravo je horoskopom udalostí, ktoré nastali v New Yorku 11. septembra 2001 (10:30). Dodatočne možno špekulovať o množstve napätých aspektov v horoskope - kvadratúra Slnka so Saturnom a Plutom, Merkúru s Jupiterom, opozícia Venuše s Uránom, Mesiaca s Marsom a najmä Saturnu s Plutom. Sú to ale znaky natoľko násilného aktu?

Existuje kniha, po ktorej siaha mnoho ľudí, keď sa svet ocitá v kritickej situácii. Ide o Nostradamovu knihu proroctiev. Prívrženci tohoto proroka zakaždým nájdu množstvo predpovedí, ktoré zdanlivo zodpovedajú aktuálnym udalostiam. Žiaľ, často sa stáva, že vidia to, čo chcú vidieť, alebo dokonca originálny text mierne sfalšujú. Typickým príkladom sú účelovo upravené verše, ktoré sa po teroristickom útoku šírili po internete a sú vraj Nostradamovým proroctvom, podľa ktorého

v deviatom mesiaci roku 2001
príde z Neba ohnivý Kráľ teroru

V skutočnosti, Nostradamus málokedy uvádzal konkrétne dátumy. K nemnohým výnimkám patrí práve štvorveršie, v ktorom ohlasuje veľkého Kráľa teroru (podľa iných prekladov Kráľa hororu), pričom však jeho príchod z neba stanovuje na siedmy mesiac roku pred miléniom.

Anglický preklad je:

The year 1999, seventh month,
From the sky will come a great King of Terror.
To bring back to life the great King of the Mongols,
Before and after Mars to reign by good luck.

Toto časové určenie mohlo pri rôznych interpretáciách znamenať júl, august, alebo september 1999, určite však nie september 2001. Júl v roku 1999 bol Nostradamovými stúpencami očakávaný s veľkými obavami. Nestalo sa však nič, čo by pripomínalo Nostradamovu katastrofickú víziu.

Kritickým obdobím bol aj začiatok mája 2000, kedy nastala pomerne zriedkavá astrologická udalosť - Slnko, Mesiac a päť planét sa ocitlo v tom istom znamení (znamení Býka) a navyše, boli v nepriaznivom postavení voči Uránu a Neptúnu vo Vodnárovi. Tieto dni takisto uplynuli bez významnejších udalostí, ak nepočítame inauguráciu ruského prezidenta Putina 7. mája, ktorá niektorým novodobým prorokom dodnes nedovoľuje pokojne spávať.

Určite je lepšie nebrať Nostradama príliš vážne. Jeho rýmované proroctvá (sú ich stovky a stovky) sú väčšinou vágne a nezrozumiteľné, bez konkrétnych časových údajov. Výklady jeho predikcií sú krkolomné a násilné. Otázne dokonca je, či je vôbec možné považovať dnes dostupné preklady jeho diela za hodnoverné. To, čo sa však nespochybňuje, je, že Nostradamus predpovedal svetu troch ancikristov a tri svetové vojny. Prvý ancikrist je dnes stotožňovaný s Napoleonom a druhý s Hitlerom. Tretí ancikrist (v proroctvách spomínaný ako Mabus) má začať páchať zlo v našich časoch - na prelome tisícročí. A tak stúpenci známeho jasnovidca dnes opäť špekulujú. Sme na prahu tretej svetovej vojny, ktorú Nostradamus tak často spomína? Je Kráľ teroru a tretí ancikrist (Mabus) tá istá osoba? Kto to je? Meno Bina Ladina sa v tejto súvislosti spomínalo už niekoľko rokov pred útokom na New York a iste aj on sám vedel, že ho začali označovať za budúceho Kráľa teroru. Čo to znamenalo pre jeho ješitnosť? Chcel sa zahrať na Boha? Cítil sa byť vyvoleným, aby uskutočnil hmlisté katastrofické vízie slávneho proroka? Kto si už dnes trúfne odpovedať na takéto otázky? Žijeme zrýchlený život vo zvláštnom, preľudnenom svete. Stiera sa v ňom rozdiel medzi mýtom a realitou, pravdou a dezinformáciou, proroctvom a inšpiráciou.


NOSTRADAMUS (1503-1566)

- francúzsky lekár židovského pôvodu.
Preslávil sa aj svojimi liečebnými metódami, ale najmä pozoruhodnou knihou proroctiev Centuries.

©  Články o astrológii - AstroTouch