[4]   RETROGRÁDNE PLANÉTY

Keby sme dlhodobo pozorovali planéty na oblohe, zdalo by sa nám, že sa z času na čas zastavia a vydajú sa opačným smerom. Tomuto "spätnému chodu" hovoríme retrográdny pohyb. Planéty sa však, samozrejme, nezastavujú, ani necúvajú. V skutočnosti plynule obiehajú okolo Slnka po elipsoidálnych dráhach a nemenia svoju orientáciu. My ich však nesledujeme zo Slnka, ale zo Zeme, pričom Zem nie je v centre pohybu planét, má svoju vlastnú rýchlosť a vlastnú dráhu okolo Slnka. To všetko spôsobuje, že občas vzniká ilúzia spätného chodu pozorovaných planét.

Znázornime si tento efekt na príklade Marsu. Obrázok načrtáva pohyb Zeme a Marsu okolo Slnka. Výsledná kľukatá čiara je dráhou Marsu po oblohe, tak, ako ju vidíme zo Zeme.

Retrográdny pohyb Marsu.

Nie je iste potrebné zdôrazňovať, že z pohľadu Zeme môžu byť retrográdne len planéty, nie Slnko, alebo Mesiac.

V čase písania tohto textu (jún 2001) je päť z ôsmych planét retrográdnych. Sú to:

Čím sa podľa astrológie vyznačuje obdobie retrográdneho pohybu planét? Nie je to čas rýchleho postupu vpred, skôr veci prehodnocujeme, vraciame sa k tomu, čo bolo zabudnuté, zanedbané. Retrográdne obdobie nás prinúti zastaviť sa. Dáva šancu ešte raz si všetko premyslieť, opraviť chyby, urobiť korekcie, aby sme neskôr mohli byť v našom konaní úspešní. V symbolickom zmysle môžeme povedať, že v čase retrográdneho pohybu musíme urobiť krok späť, aby sme boli neskôr schopní urobiť dva rýchle kroky dopredu.

A čo znamená veľký počet retrográdnych planét v čase narodenia? Akí sú, napríklad, tí, ktorí prichádzajú na svet v júni 2001, keď je päť planét retrográdnych? Väčšina astrológov by Vám asi povedala, že budú viac opatrní, plachí a introvertní, než je to u Blížencov bežné. To však určite nie je na škodu.

©  Články o astrológii - AstroTouch